Cellulit
Autorem artykułu jest Iza Salamon
Gdy na twojej skórze pojawiły się grudki oraz inne nierówności może być to znak, że masz do czynienia z cellulitem – niewdzięczną dolegliwością skórną. Nie należy jednak ubolewać na tym, tylko jak najszybciej zapoznać się z przyczynami i zacząć zwalczać ten defekt. A więc do dzieła!
Skąd się bierze cellulit?
Przyczyn powstawania skórki pomarańczowej jest wiele. Wszystko jednak wiąże się z osłabieniem tkanki łącznej, co może być spowodowane wieloma czynnikami.
Okazuje się, że największy wpływ na powstawanie skórki pomarańczowej mają zawirowania hormonalne. Gdy do głosu dojdą estrogeny, wówczas cellulit niemal murowany. Za dowód niech posłuży fakt pojawienia się cellulitu zarówno u młodych dziewczyn wchodzących w okres dojrzewania, kobiet zażywających doustne tabletki hormonalne, kobiety w ciąży, kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą (która łagodzi objawy menopauzy). Estrogeny powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych, co kolei sprawia, że zwiększa się ich przepuszczalność. Zwiększona przepuszczalność oznacza natomiast pojawienie się obrzęków, które uciskają komórki tłuszczowe. Te z kolei zwiększają swoją objętość i wypełniają się substancjami tłuszczowymi.
Na powstawanie cellulitu ma wpływ również nasz dotychczasowy sposób odżywiania się. Gdy w naszej diecie nie brakuje soli, słodyczy, białego pieczywa, tłustych i smażonych potraw, wówczas nie ma się co dziwić, że borykamy się ze skórką pomarańczową. Cellulitowi sprzyja również picie kawy. Zawarta w niej kofeina powoduje bowiem zaostrzenie apetytu, a im więcej zjemy, tym więcej tłuszczyku nam przybędzie.
Na powstawanie skórki pomarańczowej wpływa ponadto siedzący tryb życia. Gdy kilka godzin spędzamy za biurkiem, a potem – po powrocie do domu, siedzimy przed telewizorem, przyczyniamy się do zaburzenia krążenia. A gdy mniej krwi będzie docierać do komórek, tym gorzej będą odżywione i dotlenione, co może skutkować pojawieniem się grudek tłuszczu.
Na cellulit może wpływać również to, w co się ubieramy i jakie buty nosimy. Obcisłe spodnie, które od jakiegoś czasu są w modzie i bytu na wysokim obcasie mogą powodować skórę pomarańczową (ma to również związek z zaburzeniem krążenia).
Jak zwalczyć cellulit?
Sposobów walki ze skórką pomarańczową jest wiele. Najważniejsze jest jednak to, by nie ograniczać się wyłącznie do jednej. Skuteczna walka z cellulitem to walka przeprowadzona na kilku płaszczyznach.
Najlepiej będzie, jeśli zmagania ze skórką pomarańczową rozpoczniesz od zmiany dotychczasowych nawyków. Po pierwsze musisz zmienić swój codzienny jadłospis. Zrezygnuj z picia kawy, ogranicz jedzenie słodyczy. Biały chleb zastąp pieczywem pełnoziarnistym. Dietę wzbogać w sporą dawkę owoców i warzyw, które zawierają cenne witaminy i minerały. Niezwykle ważne jest również zrezygnowanie z soli, która zatrzymuje wodę, co prowadzi do powstawania obrzęków.
Kolejnym krokiem jest zwiększenie aktywności fizycznej. W walce z cellulitem niezwykle ważny jest ruch. Przyczynia się on bowiem nie tylko do poprawy krążenia, ale również wspomaga spalanie tłuszczu. Nie istnieją żadne wymagania co do rodzaju wykonywanej aktywności. Należy jednak pamiętać, że żadną aktywnością fizyczną jest sprzątanie, czy robienie zakupów. Ale spacerować (dość energicznym krokiem) można. Wskazane jest również uprawianie joggingu, marszobiegi, pływanie, jazda na rowerze. Walkę z cellulitem wspomogą wszelkiego rodzaju treningi typu cardio (to ćwiczenia aerobowe przyczyniające się do szybszego spalenia tkanki tłuszczowej). Ważny jest jednak czas i częstość wykonywania ćwiczeń. By ćwiczenia przyniosły oczekiwany rezultat, należy wykonywać je najlepiej codziennie. Jednakże wcale nie muszą trwać kilku godzin. Najważniejsze, by poćwiczyć nieco ponad czterdzieści minut. Wówczas będziemy mieć pewność, że proces spalania tłuszczu rozpoczął się.
W walce z cellulitem niezwykle pomocne mogą okazać się specjalne kosmetyki antycellulitowe. Są to odpowiednio przygotowane preparaty, które zawierają w swoim składzie substancje, przyczyniające się do redukcji skórki pomarańczowej. Systematyczne stosowanie takich specyfików nie tylko likwiduje objawy, ale również przyczyny cellulitu. Kofeina czy L-karnityna zawarte w kremach na cellulit przyspieszają spalanie tluszczu. Wyciąg z liści miłorzębu japońskiego, wyciąg z nostrzyka czy bluszczu poprawia krążenie. Natomiast arnika, czy rutyna wzmacnia oraz uszczelnia naczynia krwionośne.
Warto również pamiętać, że na skuteczność kosmetyków na cellulit wpływa nie tylko ich skład, ale również sposób aplikowania. Jeżeli przed nałożeniem specyfiku około piętnaście minut poświęcimy na wykonanie masażu, efekty działania specyfików będą znacznie lepsze. Masaż przyczynia się bowiem do poprawy krążenia oraz sprawia, że dobroczynne składniki kremów mają lepszą wchłanialność. Masowanie należy przeprowadzać kolistymi ruchami, pamiętając by masować od dolnych partii ciała.
Walkę z cellulitem można wspomóc odpowiednimi zabiegami przeprowadzanymi w salonach kosmetycznych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie są to tanie kuracje, a i nie zawsze dają efekty.
---Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl